Útulek pro velké kočkovité šelmy

Popis projektu

Organizace je místem, kde žijí všechny druhy kočkovitých šelem dříve chovaných v zajetí, často v nevhodných podmínkách. Zde mohou zůstat po zbytek svého života, chráněné a milované. Na místě naleznete lvi, tygry, leopardy, gepardy nebo třeba lišky. Rozkládá se na 40 hektarech, které jsou pro zvířata krásným domovem. 

Jedním z hlavních cílů organizace je být vzdělávací platformou, kde vytváří povědomí o podmínkách, kterým čelí velké kočky v zajetí, a o tom, jak dobré životní podmínky zvířat a jejich tzv. enrichment – prožitkové aktivity, hrají důležitou roli při poskytování co nejlepšího života v zajetí. Součástí vzdělávacích aktiivit jsou také exkurze školních dětí s cílem pomoci vychovat budoucí generaci, která bude chránit přírodu a s ní kočkovité šelmy. 

Základní informace

Délka pobytu: 2 - 12 týdnů
Délka pobytu popis: Organizace vyžaduje min. 2 týdny, aby dobrovolník prošel plný program včetně vzdlělávácích a rozvojových aktivit.
Věk dobrovolníka: 18+
Náplň práce:
Vzhledem k tomu, že v útulku dožívají velké kočkovité šelmy, je třeba dbát bezpečnostích pravidel. Dobrovolníci se vyskytují okolo koček, jedná se však o tzv. "hands off" zkušenost. Dobrovolníci vytváří podmínky pro jejich dobré prosperování jako je příprava krmení, úklid výběhu, asistence při vzdělávácích projetech pro místní děti, apod.
Maximální počet dobrovolníků: 14
Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu

Velké šelmy čelí celé řadě ohrožení a krutých praktik. Pomůžete podpořit kočky, které prošli některou z problematickou oblastí a organizace se snaží, aby alespoň zbytek života dožily šťastně a v bezpečí. Podpoříte-li tuto organizaci, prostředky pomůžou šíření informací o problematice zneužívání kočkovitých šelem za účelem obohacení mezi veřejnost.
Čím kočovité šelmy prochází?

Canned hunting: Jedná se o praktiku, která je součástí loveckého byznysu. Zvířata obvykle pocházející z farem, které jsou cíleně množena za tímto účelem. Lvíčata jsou odebrány matkám ihned po narození. Lvíčata jsou zvykána na lidský kontakt, což znamená, že člověka nevnímají jako ohrožení. Často jsou špatně živené, zavřené na malém prostoru, v klecích nebo vysokém počtu na minimálním výběhu. V dospělosti je lev učen pro lovce způsobem, kdy je zvíře vypuštěno na omezený, oplocený prostor, kde nemá šanci uniknout. Jeho smrt je tak obchodníky garantována, protože zvíře nemá uniků a netuší, že člověk pro něj představuje ohrožení.

Nelegální obchod: odhaduje se, že v nelegálním obchodu se zvířaty (bez nelegálního rybolovu) se točí cca. 19 miliard dolarů ročně a patří mezi nejvýnosnější druhy nelegálních obchodů vůbec. Obchoduje se s živými, mrtvými zvířaty i jejich částmi nebo s upomínkové předměty. Specifickou oblastí je obchod s tygřími a lvími kostmi pro asijskou tradiční medicínu. Přispívá k nelegálnímu lovu / pytláctví ve volné přírodě i soukromých rezervacích stejně jako vzniku nelegálních chovných stanic těchto šelem. Nelegální obchod se často skrývá za legálními chovatelskými stanici, které se prezentují ochranou zvířat. Ve skutečnosti jsou součásti sítě nelegálního obchodu.

Cub petting neboli mazlení s mláďaty: zejména lvíčata na farmách- velkomnožírnách, věnujících se cílenému množení těchto zvířat. Lvíčata jsou ihned odtrženy od matek a používány jako marketingový nástroj po celém světě, aby přitáhli turisty. Farmy obvykle inzerují mazlení a krmení mláďat. Turisté se tak nevědomky stávají součástí zneužívání zvířat, protože nejenže za danou službu platí a finančně tak zneužívání podporují, ale zároveň přispívají ke zvykání zvířat na člověka. Tyto zvířata jsou pak použita nebo prodána do loveckého průmyslu.

Chovatelské farmy: odhaduje se, že na těchto farmách se narodí 8 – 12 000 lvů. Jen v Jihoafrické republice se nachází 204 farem. Obvykle se před veřejností zaštiťují ochranou a navyšováním počtů těchto zvířat. Ve skutečnosti, populace divokého lva klesla za posledních 50 let o více než 80% a ve volné přírodě jich zůstalo méně než 20 000. Tyto farmy nedodávají zvířata do volné přírody. Naopak je v rámci jejich života opakovaně zneužívají a množí za účelem jisté smrti pro zisk.
Podmínky v ZOO po celém světě: kvalita Zoologických zahrad po světě je různá, obvykle v závislosti na legislativě dané země. Mnohé z nich dnes přispívají k ochraně zvířat, jiné jsou ovšem součástí problému. Prostor i kondice zvířat jsou zcela neodpovídající. Kromě nevyhovujících podmínek a špatné péče mohou být v Zoologických zahradách mnohdy bez důvodu usmrcována zdravá zvířata.

Cirkusy: Žádná kočkovitá šelma dobrovolně neskáče hořící obručí. Zvířata v cirkusem nemají možnost volby. Čelí psychickému i fyzickému týrání. Celé léta zavřená v malých klecích nucené absolvovat vyčerpávající cestování. Porovnejme cirkusový život s tím, jak žijí tato zvířata ve volné přírodě, kam patří.

Šelmy jako domácí mazlíčci: velké kočky jsou překvapivě často držené jako domácí mazlíčci místo psů a koček. Většina majitelů není schopno naplnit potřeby zvířat a tyto jsou následně usmrceny nebo žijí v nevyhovujících podmínkách.

Jaká bude náplň vaší práce
Pracovní doba: Pondělí až pátek 8.00 - 18.00, středa je relaxační zážitkový den připravený organizací.
S čím dobrovolník pomáhá:

Péče a poznání úžasných velkých koček
Čištění a údržba výběhů
Tvorba a realizac prožitkových aktivit – prevence před nudou a frustrací
Příprava jídla a sledování vzrušujícího krmení
Vytváření a udržování protipožárních linií
Práce na farmě – někdy tvrdá, ale vždy životně důležitá práce
Testování plotů a obvodů
Pomoc při našich vzdělávacích aktivitách
Zajištění hladkého chodu projektu jako celku

Co dobrovolník zažije:
Lokalita
Název lokality: Overberg, Western Cape, Jihoafrická republika
Nejbližší letiště: Cape Town International Airport
Organizace příjezdu a odjezdu:
Organizace vás vyzvedne v sobotu mezi 10 - 14 hod. V případě, že dorazíte v jiný den nebo bude mít let zpoždění, bude vám zajištěn individuální transport s úhradou nákladů.
Podpora:
Helpline 24/7
Mapa lokality: Overberg, Western Cape, -34.4897034, 20.402376000000004
Co je a není zahrnuto v ceně
V ceně je zahrnuto: Ubytování, snídaně a oběd (oběd je vegetariánský), transfer z letiště a na letiště, společné zážitkové aktivity ve středu, doprava na nákup osobních potřeb 1x týdně
V ceně není zahrnuto: Letenky, večeře, volnočasové aktivity
Ubytování
Popis ubytování:

Příjemný domek pro dobrovolníky. Dvoulůžkové pokoje. Společný obývací pokoj a kuchyně.

Pokoje:

Příjemné dvoulůžkové pokoje.

Strava:

Organizace zajiští snídani a oběd. Večeře je ve vaší vlastní režii. Můžete si uvařit vlastní večeři v kuchyni nebo zajít do některé restaurace v blízkém okolí,

Úklid:

Základní úklid si dobrovolníci provádí sami. Organizace zajišťuje úklid 3x týdně na úklid podlah, apod.

Popis zázemí: V domě je wifi za příplatek 50 ZAR / týdně, která dosáhne do všech pokojů. Její rychlost není příliš vysoká, protože není možné např. stahovat filmy. TV je možné využít k pouštění filmů přes DVD player.
Vybavenost: Internet, Pračka, TV, Žehlička, Žehlicí prkno
Volný čas/aktivity
Organizace volného času:

Organizace vám pomůže zajistit různé druhy výletů v bližším i vzálenějším okolí. Cestu do místa atrakce je nutné uhradit. Náklady na cestu se obvykle rozpočítávají mezi větší počet dobrovolníků, kteří na výlet vyráží společně. Můžete vyzkoušet jízdu na kajaku, potápění v kleci ke žralokům, pozorování velryb, sandboarding, degustace vín a mnoho dalšího.

Požadavky na dobrovolníka
Pracovní požadavky:

Žádné speciální.

Očkování:

Běžné.

Pojištění:

Cestovní pojištění se zvýšenými limity.

Novinky
e-mailem

Připojte se k odběru informací a novinek z dění v Redline.

Novinkye-mailem

Díky za odběr. Úspěšně jsme vás přidali do seznamu.