SAN SIMON MEXIKO

Popis projektu

Příběh této organizace se odehrává v malebné horské vesničce San Simón el Alto, asi 15 minut daleko od turistického městečka Malinalco. Tato vesnička se nachází na pomezí lesa a džungle (dvou klíčových ekosystémů), a proto zde naleznete velké množství zvířat a rostlin.
Po několika letech nadměrného využívání lesních zdrojů, vypalování lesa a sezónních požárů se místní obyvatelé rozhodly, že je na čase změnit přistup k jejich půdě. S pomocí místních obyvatel, studentů, odborníků a úřadů vznikl ve vesničce ekoturistický projekt, který se zabývá ochranou přírodních zdrojů, ptáků, zvířat, rostlin, ale i ochranou tradičních řemesel, organickým zemědělstvím a vzděláním.
Nejdůležitější je pro vedení projektu udržitelnost programu, a proto je do všech aktivit zahrnuta místní komunita.
Věnují se se vytváření semenných bank, programu na ochranu opylovačů, monitorování savců pomocí fotopastí a stěhovavým ptákům.
V minulém roce založili kulturní centrum, kde mají místní děti možnost se zadarmo naučit anglický jazyk, hrát na kytaru, klavír a kreslit.
V projektu San Simon si můžete vybrat náplň Vašeho dobrovolničení. Je třeba pomoci v terénu s ochranou přírody, ale i v místním kulturním centru se vzděláním místních dětí. Velkou výhodou tohoto programu jsou i španělské lekce. Celou dobu Vám bude k dispozici česká organizátorka.

Základní informace

Délka pobytu: 2 - 4 týdny
Délka pobytu popis: Standardní délka pobytu je 2 - 4 týdny. V případě zájmu je možné projednat prodloužení pobytu. Budete-li mít chuť po skončení projektu cestovat po Mexiku, česká organizátorka vám pomůže v organizaci a zajištěním vaší další cesty.
Věk dobrovolníka: 18+ (Tohoto programu se mohou účastnit i děti za doprovodu dospělých)
Náplň práce:
Dobrovolníci budou mít možnost pomáhat při ochraně přírody ve středním Mexiku. Budou kontrolovat fotopasti, odchytávat, dokumentovat a kroužkovat ptáky. Pracují na sběru, třídění a kategorizaci dat. Při terénní činosti pracují s vědci a odborníky.
Maximální počet dobrovolníků: 14
Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu

Podpoříte projekt jehož cílem je udržení původního a přirozeného prostředí, ve kterém se střetávají 2 různé ekosystémy. Místo je zásadní jak z hlediska fauny a flory, tak z hlediska potravin pro místní obyvatele. V okolí žije 5 odlišných indiánských kmenů se kterými organizace spolupracuje tak, aby došlo k udržitelnému vztahu mezi člověkem a přírodou. Organizace je také zapojena do mezinárodního monitoringu zvířat a díky svým aktivitám objevila 2 ptáky, motýla a světlušku o kterých se předpokládalo, že v dané oblasti již vyhynuli. Zažijete prakticky také projekty na podporu hmyzu, zejména opylovačů tolik zásadních pro potravní řetězec.

Jaká bude náplň vaší práce
Pracovní doba: Cca. 4 hodiny denně v čase dle dohody (plus hodiny Španělštiny, ty jsou však dobrovolné)
S čím dobrovolník pomáhá:
  • příprava a kontrola fotopastí
  • sběr semen rostlin a vytváření semenných bank
  • dokumentace zvířat
  • odchyt, měření a kroužkování ptáků
  • vytváření zahrad a vysazování rostlin vhodných pro včely
  • učení v kulturním centru
Co dobrovolník zažije:
Lokalita
Název lokality: San Simón el Alto, Estado de Mexico, Mexico
Nejbližší letiště: Mexico City
Organizace příjezdu a odjezdu:
Člen organizace Vás vyzvedne na letišti a dopraví vás do místa organizace/na vaše ubytování. Malinalco, Mexiko
Podpora:
Přímo v místě projektu je česká organizátorka.
Mapa lokality:
Co je a není zahrnuto v ceně
V ceně je zahrnuto: Ubytování podle Vaší volby Snídaně a oběd 6 dní v týdnu (možnost vegetariánské stravy) Lekce Španělštiny (3 hodiny - 5 dní v týdnu) Dva zážitkové workshopy dle konání místních akcí (výroba tradičního mexického alkoholu, apod.)
V ceně není zahrnuto: Letenky Cesta z letiště a zpět V Výlety Večeře (lze zajistit za příplatek nebo lze za nízké ceny využít místní restaurace) Možnost zajistit lekce jógy a zažít tradiční indiánskou saunu - temazcal
Ubytování
Popis ubytování:

V tomto programu si můžete zvolit, ze 4 typů ubytování dle vašich preferencí. Podle zvoleného ubytování se také mění cena.

1. Pro milovníky pohodlí: Ubytování v blízkém malebném turistickém městečku Malinalco. Ubytování v příjemných pokojích evropského typu s klimatizací.

2. Standardní projektové ubytování: Ubytování v chatce v místě organizace. Chatka je s nádherným výhledem. Finance jdou na provoz organizace.

3. Pro milovníky poznávání odlišné kultury: Ubytování u rodin. Nabízíme možnost ubytování u místních rodin. Budete mít možnost nahlédnout do chodu místních domácností a seznámit se s příjemnými lidmi v rodinách. Finance z celkové rozpočtu určené na ubytování zůstávají ze 100% těmto rodinám.

4. Ubytování pro dobrodruhy: Možnost spaní ve stanu v uzavřené zahradě u chatky organizace. Stan zajistí organizace. Finance jdou na provoz organizace.

Pokoje:

V závislosti na výběru nabízeného druhu ubytování.

Strava:

Tradiční mexická. Na požádání vegetariánská.

Úklid:

V závislosti na výběru nabízeného druhu ubytování.

Popis zázemí: V závislosti na výběru nabízeného druhu ubytování.
Vybavenost:
Volný čas/aktivity
Organizace volného času:

Organizace má společnou chatku, kde schází místní tým i dobrovolníci, a kde jsou organizované španělské lekce. Zde se také snídá a obědvá. Večer obvykle bývá v tomto prostoru posezení, zpěv, hraní na na kytary nebo se griluje a hrají stolní hry. O víkendech je možnost podniknout výlety na pyramidy, vodopády, možnost zajímavých treků s přespaním ve stanech, koncerty, návštěva malebných městeček. Projekt je situován na velmi dobrém místě z hlediska dalších zážitků.

Hudba, tanec a umění je nezbytnou součástí života ve vesničce San Simón el Alto. Máte možnost se zúčastnit našich workshopů ve vesničce (2 workshopy jsou již zahrnuty v ceně programu). Můžete si vybrat mezi hrou na kytaru, tancem, zpěvem, přípravou tradičních pokrmů, přípravou alkoholického nápoje Pulque a dalších.

Požadavky na dobrovolníka
Pracovní požadavky:

Běžná úroveň angličtiny nebo základy španělštiny.
Schopnost ujít 5-10 km denně.

Očkování:

Standartní očkování, do Mexika není potřeba žádné speciální očkování

Pojištění:

Cestovní pojištění s vyšší ochranou