Program na ochranu podmořského života

Popis projektu

V programu na ochranu mořských živočichů si kromě přispění dobré věci zažijete opravdový ostrovní život (ostrov s 6000 obyvateli bez turistů) v Indickém oceánu. V mořském centru budete mít možnost úzce spolupracovat s mořskými biologi a dalšími oceánskými nadšenci, mezinárodními i místními.
Práce na ochraně mořských živočichů zahrnuje pomoc v mořském středisku, záchranu a rehabilitaci mořských želv a program chovu “Clownfish” nebo projekt obnovy korálů.

V provozu mořského centra se zachraňují želvy z nezákonného obchodu s domácími zvířaty a ty, které byli zraněné rybářskými sítěmi, rehabilitují se a znovu se vypouští zpět do přírody. Jako dobrovolník se stanete nedílnou součástí týmu, spolupracujete s mořskými biology na každodenním provozu mořského centra a chovu želv, od čištění a krmení, až po pomoc při průběhu lékařského ošetření. Dobrovolníci mají také příležitost získat zkušenosti v oblasti korálového “zahradničení”, sběru dat nebo práce s komunitou.

Dobrovolníci získají školení v oblasti identifikace druhů ryb a korálů a získají praktické praktické zkušenosti s mezinárodní ochranou mořského prostředí pro místní nevládní organizaci. Tento program je ideální pro začínající ochránce přírody, kteří chtějí získat praktické dovednosti a zkušenosti v terénu, nebo pro dobrovolníky, kteří prostě milují mořské želvy a chtějí s nimi udržitelným způsobem komunikovat.

Základní informace

Délka pobytu: 2 - 12 týdnů
Délka pobytu popis: Doporučujeme 3 týdny.
Věk dobrovolníka: Min. 18 let
Náplň práce:
Kompletní péče o mořské želvy od přípravy stravy a jejich krmení po úklid bazénů. Pomoc při programu na chov ryb a účast na programu pro obnovu korálových útesů.
Maximální počet dobrovolníků:
Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu

Na Maledivách žijí obyvatelé obklopeni množstvím tropického mořského života, včetně pěti druhů mořských želv. Bohužel z důvodu hrozeb, jako je ztráta přirozeného prostředí, pytláctví, nezákonný obchod s domácími zvířaty a rybolov, jsou mořské želvy ohroženým druhem. V mořském středisku se zachraňují nelegálně chované a zraněné želvy, rehabilitují se a uvolňují zpět do oceánu, kam patří. V centru běží tyto 3 programy:

Chovatelský program tzv. Clownfish
Atoll Marine Center také provozuje šlechtitelský program klaunů ve snaze nabídnout alternativu k divokým rybám pro akvárium. Prostřednictvím této iniciativy bude méně ryb vyloveno z místních útesových ekosystémů a oblasti postižené obchodem s akváriem budou doplněny uvolněním mladistvých. Cílem programu je také poučit místní komunitu a turisty o hodnotě udržování volně žijících ryb zdarma.

Program na záchranu mořských želv:
Jakmile je želva přivezena do našeho mořského střediska, vy jako náš dobrovolník na ochranu želv budete pomáhat s celkovou péčí o želvy. To zahrnuje vše od každodenního krmení, čištění želv a nádrží, plavání v oceánu za účelem rehabilitace a na závěr oblíbená část – vypuštění želvy zpět!
Mezi další prvky projektu patří výuka místní populace o významu ochrany želv, vedení osvětových kampaní v komunitě a pořádání setkání s turisty z okolních letovisek, aby se zvýšila informovanost o ochraně želv.

Program pro snižování dopadů z obchodu s okrasnými rybami:
Každý rok se každoročně po celém světě uloví miliony mořských okrasných ryb a prodávají se za účelem akvária. Od vydání filmu Hledá se Nemo z roku 2003 došlo k nárůstu popularity a poptávky zejména po Clownfish. Anemonefish, známý jako Klaun – “clownfish”, jsou zvláště charismatické a barevné mořské okrasné ryby, které tvoří důležitou symbiózu s mořskými sasanky. V důsledku rostoucí poptávky po těchto rybách dosahuje lov divokých populací neudržitelnou úroveň. Více než 90% ryb prodaných v obchodu s okrasnými rybami se získává z volně žijících populací.

Program pro obnovu korálových útesů:
V roce 2016 došlo na Maledivách k jevu zvanému El Nino. El Nino je přírodní jev, který má za následek náhlé zvýšení teploty moře a způsobil masovou úmrtnost korálů. To mělo za následek smrt cca. 60% korálů v postižené oblasti. Zatímco útesové systémy se mohou z těchto poruch zotavit, zotavení na obydlených ostrovech brání určité antropogenní faktory.
Jako dobrovolník můžete být posláni na malé expedice na místní ostrovy a útesy, abyste shromáždili přirozeně zlomené fragmenty korálů a přivedli je zpět na Naifaru, kde budou zpracovány a připevněny k rámům, kde mohou vyrůst v silné korály a pomohou doplnit útesy a obecnou biologickou rozmanitost kolem ostrova. Rámy následně vyžadují monitorování a údržbu. Korály jsou mimo jiné zásadní v rámci snižování dopadů klimatických změn.

Jaká bude náplň vaší práce
Pracovní doba: Dle potřeby a v závislosti na měnícím se počasí.
S čím dobrovolník pomáhá:
  • Příprava krmení pro želvy
  • Krmení želv
  • Asistence mořským biologům
  • Čištění bazénů a akvárií
  • Vypouštění želv do volné přírody
  • Vyhledávání zdravých korálů
  • Připevňování fragmentů korálů na ramena, kde následně vyrůstají nové korály
  • Úklid pláží
Co dobrovolník zažije:
Lokalita
Název lokality: Maledivy, Naifaru (ostrov má pouze 6 000 místních obyvatel, takže zažijete pravý ráj)
Nejbližší letiště: Male
Organizace příjezdu a odjezdu:
Organizace vás vyzvedne na letišti ve čtvrtek nebo sobotu a dopraví vás na ostrov. K přepravě se používá tzv. speedboat. V případě nutnosti přespání v Male, zajistíme lokální ubytování.
Podpora:
Hotline 24/7
Mapa lokality: Maledivy, Naifaru, 5.4443719, 73.3657118, 14, ChIJlUDk84PWajsRqMJzwZUcnuU, Naifaru, North Province, Maledivy, MV
Co je a není zahrnuto v ceně
V ceně je zahrnuto: Ubytování Strava 3 denně Výlet 1 týdně
V ceně není zahrnuto: K ceně je třeba připočítat: 200 USD správní poplatek pro místní samosprávu 25 USD za bankovní převod 40 USD za pojištění u osob, které zůstávají déle než 30 dní a potřebují Byznys vizum Případně přespání v Male (nejbližší letiště)
Ubytování
Popis ubytování:

Ubytování je zajištěno v nedalekém penzionu.

Pokoje:

Pokoje jsou 2 - 3 lůžkové. Za příplatek je možné zajistit 1 lůžkový pokoj. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu.

Strava:

3x denně v penzionu.

Úklid:

Je zajištěn v penzionu.

Popis zázemí: Dům má bezplatné Wi-Fi a společný obývací pokoj s pohovkami, televizí, knihami, lednicí a rychlovarnou konvicí.
Vybavenost: Internet, TV
Volný čas/aktivity
Organizace volného času:

Šnorcholování
Výlety na okolní ostrovy
Možnost zorganizovat potápění v blízkém resortu
Noční rybolov
Noční táboření
a jiné aktivity připravené přímo organizací

Požadavky na dobrovolníka
Pracovní požadavky:

Věk nad 18 let
Dovednost plavání je nezbytná
Při pobytu nad 30 dní je třeba "Business visa"
Je třeba si přivést vlastní šnorchlovací zařízení

Očkování:

Není třeba

Pojištění:

Standardní

Novinky
e-mailem

Připojte se k odběru informací a novinek z dění v Redline.

Novinkye-mailem

Díky za odběr. Úspěšně jsme vás přidali do seznamu.