Program na ochranu podmořského života
Popis projektu
V programu na ochranu mořských živočichů si kromě přispění dobré věci zažijete opravdový ostrovní život (ostrov s 6000 obyvateli bez turistů) v Indickém oceánu. V mořském centru budete mít možnost úzce spolupracovat s mořskými biologi a dalšími oceánskými nadšenci, mezinárodními i místními.
Práce na ochraně mořských živočichů zahrnuje pomoc v mořském středisku, záchranu a rehabilitaci mořských želv a program chovu “Clownfish” nebo projekt obnovy korálů.
V provozu mořského centra se zachraňují želvy z nezákonného obchodu s domácími zvířaty a ty, které byli zraněné rybářskými sítěmi, rehabilitují se a znovu se vypouští zpět do přírody. Jako dobrovolník se stanete nedílnou součástí týmu, spolupracujete s mořskými biology na každodenním provozu mořského centra a chovu želv, od čištění a krmení, až po pomoc při průběhu lékařského ošetření. Dobrovolníci mají také příležitost získat zkušenosti v oblasti korálového “zahradničení”, sběru dat nebo práce s komunitou.
Dobrovolníci získají školení v oblasti identifikace druhů ryb a korálů a získají praktické praktické zkušenosti s mezinárodní ochranou mořského prostředí pro místní nevládní organizaci. Tento program je ideální pro začínající ochránce přírody, kteří chtějí získat praktické dovednosti a zkušenosti v terénu, nebo pro dobrovolníky, kteří prostě milují mořské želvy a chtějí s nimi udržitelným způsobem komunikovat.
Základní informace
Náplň práce:
Kompletní péče o mořské želvy od přípravy stravy a jejich krmení po úklid bazénů. Pomoc při programu na chov ryb a účast na programu pro obnovu korálových útesů.Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu
Na Maledivách žijí obyvatelé obklopeni množstvím tropického mořského života, včetně pěti druhů mořských želv. Bohužel z důvodu hrozeb, jako je ztráta přirozeného prostředí, pytláctví, nezákonný obchod s domácími zvířaty a rybolov, jsou mořské želvy ohroženým druhem. V mořském středisku se zachraňují nelegálně chované a zraněné želvy, rehabilitují se a uvolňují zpět do oceánu, kam patří. V centru běží tyto 3 programy:
Chovatelský program tzv. Clownfish
Atoll Marine Center také provozuje šlechtitelský program klaunů ve snaze nabídnout alternativu k divokým rybám pro akvárium. Prostřednictvím této iniciativy bude méně ryb vyloveno z místních útesových ekosystémů a oblasti postižené obchodem s akváriem budou doplněny uvolněním mladistvých. Cílem programu je také poučit místní komunitu a turisty o hodnotě udržování volně žijících ryb zdarma.
Program na záchranu mořských želv:
Jakmile je želva přivezena do našeho mořského střediska, vy jako náš dobrovolník na ochranu želv budete pomáhat s celkovou péčí o želvy. To zahrnuje vše od každodenního krmení, čištění želv a nádrží, plavání v oceánu za účelem rehabilitace a na závěr oblíbená část – vypuštění želvy zpět!
Mezi další prvky projektu patří výuka místní populace o významu ochrany želv, vedení osvětových kampaní v komunitě a pořádání setkání s turisty z okolních letovisek, aby se zvýšila informovanost o ochraně želv.
Program pro snižování dopadů z obchodu s okrasnými rybami:
Každý rok se každoročně po celém světě uloví miliony mořských okrasných ryb a prodávají se za účelem akvária. Od vydání filmu Hledá se Nemo z roku 2003 došlo k nárůstu popularity a poptávky zejména po Clownfish. Anemonefish, známý jako Klaun – “clownfish”, jsou zvláště charismatické a barevné mořské okrasné ryby, které tvoří důležitou symbiózu s mořskými sasanky. V důsledku rostoucí poptávky po těchto rybách dosahuje lov divokých populací neudržitelnou úroveň. Více než 90% ryb prodaných v obchodu s okrasnými rybami se získává z volně žijících populací.
Program pro obnovu korálových útesů:
V roce 2016 došlo na Maledivách k jevu zvanému El Nino. El Nino je přírodní jev, který má za následek náhlé zvýšení teploty moře a způsobil masovou úmrtnost korálů. To mělo za následek smrt cca. 60% korálů v postižené oblasti. Zatímco útesové systémy se mohou z těchto poruch zotavit, zotavení na obydlených ostrovech brání určité antropogenní faktory.
Jako dobrovolník můžete být posláni na malé expedice na místní ostrovy a útesy, abyste shromáždili přirozeně zlomené fragmenty korálů a přivedli je zpět na Naifaru, kde budou zpracovány a připevněny k rámům, kde mohou vyrůst v silné korály a pomohou doplnit útesy a obecnou biologickou rozmanitost kolem ostrova. Rámy následně vyžadují monitorování a údržbu. Korály jsou mimo jiné zásadní v rámci snižování dopadů klimatických změn.
Jaká bude náplň vaší práce
- Příprava krmení pro želvy
- Krmení želv
- Asistence mořským biologům
- Čištění bazénů a akvárií
- Vypouštění želv do volné přírody
- Vyhledávání zdravých korálů
- Připevňování fragmentů korálů na ramena, kde následně vyrůstají nové korály
- Úklid pláží
Lokalita
Organizace vás vyzvedne na letišti ve čtvrtek nebo sobotu a dopraví vás na ostrov. K přepravě se používá tzv. speedboat. V případě nutnosti přespání v Male, zajistíme lokální ubytování.
Hotline 24/7
Co je a není zahrnuto v ceně
Ubytování
Ubytování je zajištěno v nedalekém penzionu.
Pokoje jsou 2 - 3 lůžkové. Za příplatek je možné zajistit 1 lůžkový pokoj. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu.
3x denně v penzionu.
Je zajištěn v penzionu.
Volný čas/aktivity
Šnorcholování
Výlety na okolní ostrovy
Možnost zorganizovat potápění v blízkém resortu
Noční rybolov
Noční táboření
a jiné aktivity připravené přímo organizací
Požadavky na dobrovolníka
Věk nad 18 let
Dovednost plavání je nezbytná
Při pobytu nad 30 dní je třeba "Business visa"
Je třeba si přivést vlastní šnorchlovací zařízení
Není třeba
Standardní