Program na ochranu nosorožců černých u Viktoriiných vodopádů

Popis projektu

Soukromá rezervace se zaměřením na ochranu a rozmnožování nosorožců černých je jedinou soukromou rezervací v bezprostřední blízkosti Viktoriiných vodopádů, jednoho ze sedmi přírodních divů světa. Tato rezervace chrání 4 000 ha bohatého přírodního dědictví oblasti a je útočištěm pro mnoho druhů zvířat – včetně kriticky ohroženého černého nosorožce pro kterého je oblast zóna intenzivní ochrany. Navzdory zdánlivé odlehlosti je město Victoria Falls vzdálené jen 10 minut jízdy a nabízí ochutnávku zimbabwské kultury a scénu dobrodružného cestovního ruchu světové úrovně. Samotné vodopády jsou zhruba dvakrát vyšší než severoamerické Niagarské vodopády. Hned vedle se navíc nalézá národní park s tzv. velkou pětkou zvířat. Dobrovolníci na tomto projektu tak těžko mohou získat někde z Afriky více než na tomto výjimečném místě, který v sobě kombinuje syrovost a divočinu, ochranu pro mnoho druhů a zábavu zároveň. Rezervace se podílí také na projektech pro rozvoj komunity a enviromentální udržitelnosti. Dobrovolníci proto ochutnají od každého něco.

Základní informace

Délka pobytu: 2 týdny až 1 rok
Délka pobytu popis: Při pobytu delším než 4 týdny je třeba zajistit pracovní vízum. To je zajišťováno přímo na místě za spolupráce manažerů organizace.
Nástupní den, kdy se dobrovolníci vyzvedávají na letišti je v pondělí.
Věk dobrovolníka: 18 let
Náplň práce:
Dobrovolník tráví cca. 80% prací v rezervaci a 20% prací s komunitou. Práce s komunitou přestavuje práci jak s místními obyvateli, zejména dětmi, tak účast na organickém zemědělství. Práce v rezervaci je obsáhlá, variabilní a mění se v závislostech na období. Jedná se o divoká volně žijící zvířata, pro které se vytváří bezpečné prostředí ke kvalitnímu žití a rozmnožování.
Maximální počet dobrovolníků: 24
Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu

Nosorožec dvourohý neboli černý je zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii kriticky ohrožený. Černí nosorožci byli dříve rozšíření a hojní přes celou subsaharskou Afriku. Jsou dodnes loveni kvůli rohům, ze kterých se vyrábí ozdobné dýky a jsou používány v některých asijských zemích v tradičním lékařství. Důvodem je mylná domněnka, že prášek z rozemletých rohů napomáhá mužské erekci a sexuální touze. Je odhadováno, že 90 % dospělých nosorožců je zabito pytláky právě kvůli jejich rohům.

Ještě v roce 1900 žilo na území západní Afriky asi 100 tisíc nosorožců dvourohých. V roce 1995 už to bylo podle odhadů pouhých 2400 jedinců. (Poddruh nosorožec dvourohý severozápadní byl v letech 2011 a 2013 organizací IUCN prohlášen za vyhubeného). Právě díky privátním rezervacím jako je tato, s programy ochrany, které se zaměřují na preventivní odstraňování rohů, elektrické ohradníky a mají týmy protipytláckých jednotek se daří situaci pomalu měnit (oproti tomu v národních parcích pod hlavičkou státu čísla dále klesají). Pomůže jak se správou a udržováním rezervace, tak s financováním ochrany nosorožců, která je finančně velmi náročná.

 

Jaká bude náplň vaší práce
Pracovní doba: 7 - 9 hodin denně dle činností, které je třeba dokončit.
S čím dobrovolník pomáhá:

Dobrovolníci se účastní běžných činností se zaměstnanci rezervace. Zažijí tak autentickou zkušenost péče o rezervaci a ochranářských aktivit.

OCHRANÁŘSKÉ ČINNOSTI:

Úkoly, se kterými dobrovolníci pomáhají, jsou zásadní pro úspěšné fungování rezervace a zahrnují mimo jiné:

Odstraňování vegetace
Kontrola eroze půdy
Plotové hlídky
Protipytlácké pasti
Kopání, údržba a monitorování napajedla
Údržba silnic
Úklid rezervace

KOMUNITNÍ PRÁCE:

Dobrovolníci pracují se studenty ze základní školy Masuwe.  Pomáhají škole a jejím Woodlans komunitnímu programu.

Mezi činnosti patří také obhlídka plotu, kontrola eroze půdy a pomoc komunitě s projekty udržitelnosti.

PROJEKTY UDRŽITELNOSTI:

Všechna  zařízení v oblasti se zavázaly k ekologickým projektům a dobrovolníci pomáhají např. s:

– Údržba zeleninové zahrady

– Péče o školku domorodých stromů

– Kompostování 

– Instalace solárních čerpadel a napouštěcích otvorů

Co dobrovolník zažije:
Lokalita
Název lokality: Viktoriiny vodopády, Zimbabwe
Nejbližší letiště: Livingstone Airport (LVI)
Organizace příjezdu a odjezdu:
Na letišti vám vyzvedne zástupce rezervace.
Podpora:
Help line 24/7
Mapa lokality:
Co je a není zahrnuto v ceně
V ceně je zahrnuto: Pobyt a vzdělání, doprava z letiště a na letiště, strava 3x denně v průběhu pracovního týdne, wifi
V ceně není zahrnuto: Strava o víkendech, výlety, letenky, pojištění
Ubytování
Popis ubytování:

Dobrovolníci žijí ve vesnici pro dobrovolníky, která je ve srovnání s jinými programy na vysoké úrovni a je zajištěno pohodlí.

Pokoje:

Ubytování je ve 20 soukromých pokojích a pohodlných - každý s samostatným lůžkem (ložní prádlo je k dispozici), vestavěnou skříní a psacím stolem. Pánské a dámské koupelny včetně sprchy sdílí 2 až 3 dobrovolníci.
V případě páru jsou k dispozici 4 dvoulůžkové pokoje.

Strava:

Jsou poskytována tři zdravá jídla denně v týdnu. O víkendech si dobrovolníci zajištují stravu sami.

Úklid:

Zajišťují si dobrovolníci.

Popis zázemí: Hlavní centrum má také chill-out místnost s knihovnou, kuchyní a zábavní částí s terasou, zařízením na grilování a bazénem s výhledem na řeku Masuwe. Dobrovolníci mají také přístup k Wi-Fi a mobilnímu připojení, ve městě jsou k dispozici sim karty.
Vybavenost: Internet, Pračka, TV
Volný čas/aktivity
Organizace volného času:

V místě je nabízeno safari, výlety do města nabízejí možnost zažít zimbabwskou kulturu a centrum adrenalinových aktivit na úžasných Viktoriiných vodopádech. Manažeři mohou pomáhají dobrovolníkům s rezervací a organizací a v mnoha případech dokáží zajistit dobrovolníkům slevy z běžných turistických cen.

Požadavky na dobrovolníka
Pracovní požadavky:

Dobrá fyzická kondice. Program je aktivní a kromě času v rezervaci se dobrovolníci mohou účastnit práci v rámci organického zemědělství.
Základní angličtina.

Očkování:

Není třeba žádné extra.

Pojištění:

Cestovní pojištění s vyššími limity. V Africe se v případě nutnosti přepravuje vrtulníkem, proto je třeba mít tuto možnost zahrnout v obsahu cestovního pojištění. V případě potřeby doporučíme.

Novinky
e-mailem

Připojte se k odběru informací a novinek z dění v Redline.

Novinkye-mailem

Díky za odběr. Úspěšně jsme vás přidali do seznamu.