Nadace na ochranu kočkodanů

Popis projektu

Nadace provozuje největší centrum pro kočkodany na světě. V současné době se stará o více než 500 opic. I přes svou velikost a profesionalitu se jedná o organizaci vedenou jednou rodinou, pro níž jsou kočkodani vášní. Zažijete tak příjemnou neformální atmosféru.

Organizace se roce 2006 stala členem PASA (Pan African Sanctuaries Alliance) a je také prvním místem v Africe, která má být akreditováno GFAS (Global Federation of Animal Sanctuaries).

V centru pečují o několikadenní opičky – sirotky, které je nutné vychovat, nahradit jim matku a postupně je začlenit do některé ze skupin. Péče je poskytována 24/7 stejně jako lidským novorozencům. Kočkodani jsou inteligentní domorodá zvířata. Skupiny se udržují na nižších počtech, u kterých je předpoklad, že se snáze podaří umístit zpět do volné přírody resp. do privátních rezervací. Dále se sem dostávají opice, které byly sražené autem, postřelené, z nelegálního obchodu, laboratoří nebo na základě kontaktu majitelů soukromých ploch a hotelů. V případě, že by centrum opice nepřevzalo, došlo by k jejich vyhubení. Ve zbylých chvílích se majitelé snaží vyhledávat soukromé rezervace, kde by menší skupinu přijali a umístit je zpět do volné přírody. Umístěné opice nadále monitorují.

Základní informace

Délka pobytu: 2 týdny až 6 měsíců
Délka pobytu popis: Organizace preferuje min. pobyt na 4 týdny s ohledem na náročnost zaškolení. 2 - 3týdenní pobyt se sjednává individuálně a je za vyšší cenu. Naopak na 3 a 6ti měsíční (nebo delší) pobyt se sjednává individuální sleva.
Věk dobrovolníka: 18 – 55 let
Náplň práce:
Úklid výběhů, příprava krmení, pomocné práce dle potřeb, asistence „lidským matkám“, které poskytují non stop péči, stavba nových výběhů, apod.
Maximální počet dobrovolníků: 20 osob
Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu

Pomůžete rehabilitovat opice kočkodanů do životaschopných skupin, které se vracejí do chráněných rezervací. Stanete se součastí příběhů integrace inteigentních a emociálních zvířat, v mnoha ohledech podobným lidem, zpět do jejich přirozeného prostředí. Pomůžete opuštěných a traumatizovaných sirotků, aby z nich vyrostli zdraví jedinci schopni začlenit se do sociální skupiny.

Jaká bude náplň vaší práce
Pracovní doba: Péče probíhá 7 dní v týdnů. Pracovní čas i náplň, stejně jako volný čas se plánuje flexibilně dle potřeb centra stejně jako fyzických limitů dobrovolníků. Obvykle se pracuje 6 dní v týdnů 8 hodin. 1 den je volno.
S čím dobrovolník pomáhá:
 • Sběr, sekání a dodávka potravin pro opice.
 • Vaření o víkendech pro dobrovolníky
 • Praktická péče o opičí děti (listopad-únor), pomoc v opičí nemocnici
 • Pozorování sirotků s jejich pěstounkami a integrací dospělých
 • Čištění opičích klecí, mytí krmných misek a desek a čištění přikrývek
 • Pomoc při zavádění a rehabilitaci nových opic.
 • Pomoc při základních lékařských postupech a podávání léků.
 • Odstraňování vegetace pro preventivní vypalování travin (prevence vzniku požárů)
 • Péče o vesnici dobrovolníků
 • Pomoc se vzdělávacími programy
 • Účast na fundraisingu, tvorba zpravodaje, využítí grafických prací, pokud je ovládáte
Co dobrovolník zažije:
 • Centrum se nachází v přírodní rezervaci poblíž Krugrova parku a tak budete mít příležitost setkat se s dalšími druhy zvířat (slony, hroši,…), kteří se volně pohybují poblíž centra.
 • Hodně se naučíš.
 • Budeš mít příležitost pracovat s opičími miminky
 • Budeš mít příležitost učit se od lidí, kteří rozumí řeči opic (např. rozumí opicím, které mezi sebou komunikují a ohlašují příchod slonů, hrochů či jiných zvířat)
 • V téhle organizaci se za pár hodin budeš cítit jako součást velké rodiny! Většina dobrovolníků se do této organizace vrací opakovaně.
 • Jestli máš rád/a na jedné straně perfektní organizaci a na druhé straně neformální a svobodné prostředí, kde vše stojí a padá na domluvě – pak je tohle místo, to právě pro tebe.
Lokalita
Název lokality: Limpopo, Kruger park area, Jihoafrická republika
Nejbližší letiště: Johannesburg
Organizace příjezdu a odjezdu:
Z letiště je nutné se dopravit autobusem na nejbližší velké autobusové stanoviště, kde budete vyzvednuti zástupcem organizace.
Podpora:
HOT LINE 24 h./7, Lokální koordinátor, profesionální informační servis před odjezdem.
Mapa lokality:
Co je a není zahrnuto v ceně
V ceně je zahrnuto: Ubytování, strava, podpora a spousta zážitků.
V ceně není zahrnuto: Letenky, volnočasové aktivity, cesta do organizace, cestovní pojištění, vízum (pokud je vyžadováno),
Ubytování
Popis ubytování:

Přímo v centru je „Vesnice pro dobrovolníky“, která se skládá z dřevěných chatiček. Celá vesnice se snaží o komplexní eco přístup. Z toho důvodu je využívána solární energie. Pro noční čtení na chatce proto doporučujeme náhradní el. zdroj, baterku, apod. Sprchy i WC jsou společné pro všechny dobrovolníky. Sprchy mají plynový ohřev vody. WC je ECO (kompostovatelné). Uprostřed kempu je připravené romantické grilovaní pro tradiční jihoafrické grilování tzv. braai, které dobrovolníci milují. K dispozici je jedna luxusnější chatka s manželskou postelí mimo vesnici, s větším soukromí a za příplatek nebo 2 chatky s elektřinou po celý den a privátní sprchou, také za příplatek.

Pokoje:

Budete ubytováni v dřevěné chatce pro dva. Organizace zajistí matraci a polštář. Od vás se očekává spací pytel.

Strava:

Na místě je zaměstnanec, který se stará o stravu. Strava je převázně vegetariánská.

Úklid:

O svoji postel se staráte sami 🙂

Popis zázemí: Je k dispozici WIFI zdarma. Na telefonní kontakt doporučujeme koupit lokální SIM kartu pro levnější volání.
Vybavenost: Internet, Pračka, TV
Volný čas/aktivity
Organizace volného času:

Organizace vám pomůže s volnočasovými aktivitami. Organizace se nachází poblíž Krugrova národního parku.

Požadavky na dobrovolníka
Pracovní požadavky:

Základní úroveň angličtiny. Fit a zdravý, připravený také na manuální práce. Jedná se oblast, kde mohou být vysoké teploty.

Očkování:

Povinné: Tetanus a TBC. Je vyžadováno očkování proti tuberkulóze s ohledem na skutečnost, že se jedná o onemocnění, kterým se primáti mohou nakazit. Organizace vyžaduje jako potvrzení rentgen plic, že tuberkulozou nejste nakažení.

Blízký Krugrův národní park (některé jeho části) se nachází od října do května v oblasti s výskytem malárie. Toto území je však rozsáhlé s odlišnou pravděpodobností nákazy. Za celou dobu existence centra nebyl nikdo z pracovníků nakažen. Rádi vám poskytneme více informací k dané problematice.

Pojištění:

Kvalitní cestovní pojištění. Rádi Vám poradíme. Organizce vyžaduje předložení platného pojištění ještě před příjezdem.

Novinky
e-mailem

Připojte se k odběru informací a novinek z dění v Redline.

Novinkye-mailem

Díky za odběr. Úspěšně jsme vás přidali do seznamu.