Centrum na záchranu gepardů / Ranč s divokými zvířaty

Popis projektu

Ranč s divokými a kriticky ohroženými zvířaty, který má oficiální status Zoologické zahrady. Na ranči žije více než 90 druhů zvířat. Organizace se zaměřuje na velké kočkovité šelmy. Dlouhodobě se věnuje péči a rozmnožování gepardů. Ranč je otevřený veřejnosti a z jeho provozu je financovaná Cheetah foundation – jedno z největších center k záchraně a rozmnožování gepardů na světě. Kromě gepardů na ranči dožívají lvi a tygři, kteří byly obvykle zabavení při nelegálních obchodování. Tyto oddělení jsou veřejnosti nepřístupné. Dobrovolníci budou mít příležitost účastnit se aktivit, vzdělání a práce v těchto neveřejných částech.

Člen WAZA (Světová asociace ZOO a Akvárií): jedná se o jednu ze šesti institucí v Africe, které jsou členy této uznávané asociace. Standardy členů jsou opakovaně prověřovány.

Člen PAAZA (Africká asociace zoologických zahrad a akvárii): jedná se o jednu ze čtyř institucí   v Africe, které členství získali.

Základní informace

Délka pobytu: 2 – 12 týdnů
Délka pobytu popis:
Věk dobrovolníka: 18 – 55 let
Náplň práce:
Pomoc s péči o zvířata, „Enrichment“, asistence při výzkumu, úklid, příprava krmení, pomocné práce dle potřeb
Maximální počet dobrovolníků: 14 osob
Čemu pomůžete svou prací na tomto projektu

Přispějete k záchraně Gepardů. Jejich populace klesá o 50% ročně. Odhaduje se, že na světě je aktuálně zhruba 1 800 gepardů. Jedná se o výjimečná zvířata, která jsou náročná na životní plochu, protože ke svému životu potřebují dlouhé a volné plochy na kterých se pohybují rychlostí 45 – 75 km/h. Právě těchto ploch na světě ubývá a gepard se dostává do střetu s člověkem. Mezi nejčastější důvody vymírání patří mimo úbytku přirozeného prostředí také lov, střety s farmáři a nelegální obchod.

Kromě gepardů pomůžete desítkám zvířat, které žijí v zajetí a mnoho z nich patří mezi ohrožené a kriticky ohrožené druhy. Na ranči je zhruba 90 druhů zvířat. Mnoho z těchto druhů patří mezi zvířata, které se ve volné přírodě pohybují svobodně, na velkých plochách a často v sociálních skupinách. To vše v zajetí postrádají. Dobrovolníci se podílejí na tzv. „enrichmentu“. Jedná se o prvky, které zvířatům pomáhají předcházet frustraci, nudě a stresu. Ranč vede výzkum a evidenci mnoha druhů podob „enrichmentu“, které dále sdílí s dalšími zařízeními za účelem zkvalitnění života zvířat v zajetí po celém světě.

Jaká bude náplň vaší práce
Pracovní doba: od pondělí do pátku od 8 hod. – 16.30 hod.
S čím dobrovolník pomáhá:
 • Čištění gepardích výběhů nebo výběhů a prostor jiných zvířat
 • Krmení zvířat a příprava potravy
 • Příprava „enrichmentu“ k obohacení života a stimulaci všech zvířat na ranči
 • Drobná administrativní agenda sloužící k výzkumu
 • Pomoc při probíhající údržbě na ranči
Co dobrovolník zažije:
 • Příležitost fyzického kontaktu s lemury, plazy, gepardy, liškami a dalšími drobnými kočkovitými šelmami za dodržení maximálních bezpečnostních opatření.
 • Teoretické i praktické vzdělání z oblasti problematiky ochrany kriticky ohrožených druhů, zejména gepardů a jejich specifika, rozdíly práce se zvířaty ve volné přírodě a v divočině, ukázky výchovy zvířat žijících v zajetí, a mnoho dalších zajímavostí
 • Příležitost práce s kurátorem velkých šelem – Craigem Gouwsem – který v roce 2017 získal cenu „Keeper Excellence Award“
 • Zapojení do komunitních aktivit v místní škole (nepravidelná aktivita)
 • Pomoc lokální neziskové organizaci veterinářů při kastraci a zdravotní péči o místní psi a kočky z chudinských čtvrtí nebo útulků (nepravidelná aktivita)
 • Možnost potápění v kleci s krokodýly
Lokalita
Název lokality: Western Cape, Jihoafrická republika
Nejbližší letiště: George
Organizace příjezdu a odjezdu:
Dobrovolníci budou vyzvednuti na letišti vždy v pondělí mezi 10 -16 hod.
Podpora:
HOT LINE 24 h./7, Lokální koordinátor, profesionální informační servis před odjezdem.
Mapa lokality:
Co je a není zahrnuto v ceně
V ceně je zahrnuto: Ubytování, strava, doprava z letiště a na letiště, asistence s volnočasovými aktivitami, podpora.
V ceně není zahrnuto: Letenky, volnočasové aktivity, cestovní pojištění, víkendová strava vízum (pokud je vyžadováno)
Ubytování
Popis ubytování:

Ubytování je zajištěno ve stylové a pohodlné privátní vile, která původně patřila rodině zakladatelů. Najdete v ní prostornou kuchyň s jídelnou, pohodlný obývací pokoj s krbem a kulečníkovým stolem. Dům má vlastní bazén, venkovní gril a zahradu. Příjemným zpestřením bývají rána, kdy se po zahradě často procházejí pávy.

Pokoje:

Dvou až tří lůžkové pokoje s vlastním soc. zařízením

Strava:

K snídani jsou k dispozici suroviny, ze kterých si sami připravíte snídani. Oběd je zajištěn v restauraci na ranči. Večeře je připravena kuchařkou v domě. K dispozici je vždy i vegetariánská varianta. O víkendu si dobrovolníci připravují stravu sami. Organizace zajišťuje 2x týdně odvoz do nejbližších obchodů.

Úklid:

Je zajištěn organizací.

Popis zázemí:
Vybavenost: Internet, Klimatizace, Pračka, TV, Žehlička, Žehlicí prkno
Volný čas/aktivity
Organizace volného času:

Organizace o víkendu zprostředkovává desítky možností aktivit tak, aby dobrovolníci zažili maximum z Afriky. Můžete si vybrat mezi jízdou na koních, chůzí se slony v sloní rezervaci, potápění v kleci s žraloky, sky diving, výlet k vodopádům, cesta do podzemních jeskyní a mnoho dalších. Výlety jsou zajištěny s dopravou a koordinátorem na vlastní náklady.

Požadavky na dobrovolníka
Pracovní požadavky:

Základní úroveň angličtiny
Fit a zdravý, připravený také na manuální práci
Výška nad 155 cm s ohledem na interakci s velkými kočkovitými šelmami

Očkování:

Běžné

Pojištění:

Organizace vyžaduje doložení cestovního pojištění s vysokými limity krytí včetně případné úhrady letu vrtulníku.

Novinky
e-mailem

Připojte se k odběru informací a novinek z dění v Redline.

Novinkye-mailem

Díky za odběr. Úspěšně jsme vás přidali do seznamu.