My všichni tvoříme svět kolem nás, je jen na nás jestli společně vytvoříme tu nejlepší možnou verzi.

Jak to funguje?

Nejlepší věci bývají ty nejprostší a proto i naše myšlenka je jednoduchá.

Odjedete jako dobrovolník do vámi vybrané organizace zabývající se pomocí a ochranou zvířat, kdekoliv po světě. Může se jednat o zvířata žijící na souši i v oceánech. Většinou se bude jednat o kriticky ohrožené druhy zvířat, ale nezapomínáme ani na ty ostatní. Cesta bude vaší unikátní a netradiční dovolenou a proto je vámi standardně hrazená.

Organizace získají finance, které nutně potřebují ke své činnosti a pomocnou ruku, kterých mají nedostatek. Vy si naopak odvezete zážitky, zkušenosti a vzdělání, které během standardních cest nikdy nezískáte. Rozhodnete-li se s námi pomáhat, budete z nabitých zážitků čerpat po zbytek svého života. Jedná se o „lifechanging“ zkušenost. Váš pohled na život, planetu a soužití lidí a zvířat již nikdy nebude stejný.

Cestuj, bav se, uč se, inspiruj, pomáhej. Díky našim cestám pomůžete změnit život nejen konkrétním zvířatům, ale stanete se ambasadorem celosvětové snahy o odpovědnější, humánnější a zdravější svět pro nás všechny.
Spojme lidi a zvířata opět dohromady.

Otázky a odpovědi

Proč bych měl platit, když v organizaci budu pracovat?

Spolupracujeme s organizacemi, které odvádějí obdivuhodnou práci. Nezřídka osud stovek zvířat závisí na jedné rodině, manželskému páru nebo skupince přátel. Odvádějí velké množství práce a obětují všechen svůj čas, finanční prostředky i rodinný život pro záchranu konkrétního druhu. Potýkají se s nedostatkem pracovních sil i financí. Abychom program dobrovolníků mohli v organizaci spustit, ta nejdříve musí investovat a zajistit ubytovací kapacity. Dobrovolníky je třeba zaškolit, zajistit bezpečnost při práci i během pobytu, zaplatit náklady spojené s ubytováním nebo stravu. To vše generuje náklady, které je třeba uhradit. Pokud by organizace měla dostatek těchto prostředků, pak by si mohla dovolit o zaměstnance více. Program placených dobrovolníků vznikl právě proto, že organizace nemají prostředky nutné k zaplacení dalších místních pracovníků. Prostředky tak slouží k úhradě nákladů spojených s pobytem a možností získat „ruce na práci“ navíc. Nespotřebované prostředky jsou pak využity přímo na péči o zvířata nebo dlouhodobé projekty, které organizace v rámci svého rozvoje potřebuje financovat.

Celková cena se odvíjí od ekonomické úrovně a cen v dané zemi. Například v JAR jsou ceny mnoha nákladových položek vyšší než v ČR. Programy v jiných afrických nebo asijských zemích mohou být levnější, stejně jako náklady v dané zemi.

Vše je o úhlu pohledu. Můžete se ptát:“Proč mám platit za to, že budu někde zdarma pracovat?“ nebo si můžete říci:“ To je skvělé! Běžně posílám jen peníze na podporu projektu. Tady dostanu k penězům navíc unikátní zážitky a vzdělání, které bych nikde jinde nemohl získat!“

Kam jdou vaše peníze?

Finance, které organizacím posíláme jsou netrpělivě očekávány. Kromě péče o stovky až tisíce zvířat organizace denně svádí boj o finance. V každé organizaci se peníze za váš pobyt použijí na něco jiného s ohledem na konkrétní typ zvířete a činnosti, které se organizace věnuje. Nejčastěji se jedná o tyto skupiny nákladů v závislosti na fázi rozvoje dané organizace.

 

 • Náklady na pobyt dobrovolníka (Ubytování, strava, transfer z/do letiště, atd.)
 • Provoz organizace a Mzdy zaměstnanců
 • Veterinární náklady (Léky, operace, speciální diety, náklady na reprodukci)
 • Bezpečnostní opatření (Elektrické ohradníky, protipytlácká jednotka, zbraně, monitorovací zařízení)
 • Doprava (Vrtulníky, džípy a nákladní vozy pro převoz velkých zvířat. Pohonné hmoty)
 • Nové projekty (Nové výběhy, nákup pozemků, zkvalitňování zázemí)
 • Vzdělávání
 • Komunitní projekty
Jaký je rozdíl mezi safari a cestou s Redline expedition?

S Redline expedicí se staneme součástí každodenního života zvířat a jejich ochránců. Uvidíte desítky každodenních aktivit, které za péčí o ně stojí. Poznáte skutečnou cenu, kterou tyto lidé platí, abychom my všichni mohli některé druhy v budoucnu spatřit. Stanete se součástí příběhů zvířat a lidí, jejich společného soužití a zažijete pravý místní život. Nacítíte jednotlivé osobnosti a charaktery konkrétních zvířat. Kromě unikátních zážitků se hodně naučíte. To se vám při pohledu z dálky z džípu nestane. Rozdíl je nepopsatelný. Kdo jej prožije, pochopí.

Mimo odlišné zkušenosti, kterou si odvezete, je rozdíl v subjektu a cílech, které podporujete.

Zajistíte mi i letenky?
Jsme přesvědčeni, že v dnešní době, kdy se mnoho cestovatelů vypravuje do světa na vlastní pěst a má své oblíbené způsoby nákupu letenek, oceníte spíše svobodu výběru a větší variabilitu. Letenka proto není součástí ceny. Výběr letecké společnosti a její pořízení je ve vašich rukou tak, aby cestování odpovídalo zcela vašim představám. Pokud však s pořizováním letenek nemáte zkušenosti, rádi vám poradíme „jak na to“.
Navštívili jste osobně všechny organizace?

Ano, Kamila nebo lokální koordinátorky navštívily osobně všechny organizace. Cílem je prověření fungování, seznámení se zakladateli nebo manažery organizací, ověření používání prostředků a způsobu práce se zvířaty. Ne všechny organizace jednají eticky. Zvířata, charita i solidarita jsou v některých zemích považovány za atraktivní zdroj příjmu. Při výběru organizací pro spolupráci jsme velmi obezřetní. Kromě kontroly je naším cílem domluvit organizaci pobytu a nastavit bezpečností pravidla pro dopravu do místa, vybranou lokalitu i práci se zvířaty.

Každá organizace je jiná. Jedna je malá, rodinná a neformální. Budete se cítit jako součást velké rodiny. Jiné jsou větší, strukturovanější a formalizované. Každá má jiné potřeby a očekávání stejně jako vy. Ptejte se nás a my vám rádi pomůžeme vybrat tu správnou organizaci pro vás.

Etické dobrovolnictví

Dělání dobra se stává populární. Dobré úmysly mohou někdy nadělat víc škody než užitku. K poskytování pomoci je třeba přistupovat velmi zodpovědně a promyšleně. Podnikání a obchod se zvířaty je výnosný byznys, často zabalený do ochrany a dobrých úmyslů.

Proto jsme každou organizaci osobně navštívili, zkontrolovali a vyhodnotili její práci a potřebnost podpory. Co prověřujeme?

 • Organizace aktivně vytváří dlouhodobá řešení.
 • Část vašich dobrovolnických prostředků se vrací do místní komunity. Práce s komunitou je zásadním prvkem při ochraně zvířat vzhledem k tomu, že zvířata vymírají a trpí díky lokálním válkám, bezohledným obchodním praktikám či pytlákům, kteří pocházejí z okolních lokalit.
 • Práce dobrovolníků nebere práci místním obyvatelům. Většina organizací se nachází v zemích s vysokou nezaměstnaností a nízkými výdělky. Hlídáme, aby dobrovolníci vykonávali práci, kterou by si organizace nemohla dovolit zaplatit.
 • Organizace nabízí dobrovolníkům vzdělávání a pochopení souvislostí. Ti se vrací domů a stávající se silou, která pomáhá proměňovat západní společnost. Každý navrátilec přispívá k navyšování osobní zodpovědnosti každého jednotlivce.
 • Není organizace jako organizace. Prověřujeme, že se nejedná o organizaci, která předstírá péči a ochranu. Ve skutečnosti je mnoho organizací součástí problému, dochází u ní ke zneužívání zvířat za účelem dosažení zisku a spoléhají na neznalost podporovatelů, turistů a dobrovolníků.
 • Nejedná se o soukromý subjekt, který chce finance dobrovolníků využít jen jako další zdroj příjmu za účelem dosažení zisku.
 • V případě, že dochází k fyzickému kontaktu se zvířaty, prověřujeme bezpečnostní standardy a postupy. Hlídáme, aby organizace nevyužívala „mazlení“ se zvířaty jako lákadlo na jehož konci jsou zneužívaná zvířata.

Novinky
e-mailem

Připojte se k odběru informací a novinek z dění v Redline.

Novinkye-mailem

Díky za odběr. Úspěšně jsme vás přidali do seznamu.