Jak to funguje?
Nejlepší věci bývají ty nejprostší a proto i naše myšlenka je jednoduchá.
Odjedete jako dobrovolník do vámi vybrané organizace zabývající se pomocí a ochranou zvířat, kdekoliv po světě. Může se jednat o zvířata žijící na souši i v oceánech. Většinou se bude jednat o kriticky ohrožené druhy zvířat, ale nezapomínáme ani na ty ostatní. Cesta bude vaší unikátní a netradiční dovolenou a proto je vámi standardně hrazená.
Organizace získají finance, které nutně potřebují ke své činnosti a pomocnou ruku, kterých mají nedostatek. Vy si naopak odvezete zážitky, zkušenosti a vzdělání, které během standardních cest nikdy nezískáte. Rozhodnete-li se s námi pomáhat, budete z nabitých zážitků čerpat po zbytek svého života. Jedná se o „lifechanging“ zkušenost. Váš pohled na život, planetu a soužití lidí a zvířat již nikdy nebude stejný.
Otázky a odpovědi
Proč bych měl platit, když v organizaci budu pracovat?
Spolupracujeme s organizacemi, které odvádějí obdivuhodnou práci. Nezřídka osud stovek zvířat závisí na jedné rodině, manželskému páru nebo skupince přátel. Odvádějí velké množství práce a obětují všechen svůj čas, finanční prostředky i rodinný život pro záchranu konkrétního druhu. Potýkají se s nedostatkem pracovních sil i financí. Abychom program dobrovolníků mohli v organizaci spustit, ta nejdříve musí investovat a zajistit ubytovací kapacity. Dobrovolníky je třeba zaškolit, zajistit bezpečnost při práci i během pobytu, zaplatit náklady spojené s ubytováním nebo stravu. To vše generuje náklady, které je třeba uhradit. Pokud by organizace měla dostatek těchto prostředků, pak by si mohla dovolit o zaměstnance více. Program placených dobrovolníků vznikl právě proto, že organizace nemají prostředky nutné k zaplacení dalších místních pracovníků. Prostředky tak slouží k úhradě nákladů spojených s pobytem a možností získat „ruce na práci“ navíc. Nespotřebované prostředky jsou pak využity přímo na péči o zvířata nebo dlouhodobé projekty, které organizace v rámci svého rozvoje potřebuje financovat.
Celková cena se odvíjí od ekonomické úrovně a cen v dané zemi. Například v JAR jsou ceny mnoha nákladových položek vyšší než v ČR. Programy v jiných afrických nebo asijských zemích mohou být levnější, stejně jako náklady v dané zemi.
Vše je o úhlu pohledu. Můžete se ptát:“Proč mám platit za to, že budu někde zdarma pracovat?“ nebo si můžete říci:“ To je skvělé! Běžně posílám jen peníze na podporu projektu. Tady dostanu k penězům navíc unikátní zážitky a vzdělání, které bych nikde jinde nemohl získat!“
Kam jdou vaše peníze?
Finance, které organizacím posíláme jsou netrpělivě očekávány. Kromě péče o stovky až tisíce zvířat organizace denně svádí boj o finance. V každé organizaci se peníze za váš pobyt použijí na něco jiného s ohledem na konkrétní typ zvířete a činnosti, které se organizace věnuje. Nejčastěji se jedná o tyto skupiny nákladů v závislosti na fázi rozvoje dané organizace.
- Náklady na pobyt dobrovolníka (Ubytování, strava, transfer z/do letiště, atd.)
- Provoz organizace a Mzdy zaměstnanců
- Veterinární náklady (Léky, operace, speciální diety, náklady na reprodukci)
- Bezpečnostní opatření (Elektrické ohradníky, protipytlácká jednotka, zbraně, monitorovací zařízení)
- Doprava (Vrtulníky, džípy a nákladní vozy pro převoz velkých zvířat. Pohonné hmoty)
- Nové projekty (Nové výběhy, nákup pozemků, zkvalitňování zázemí)
- Vzdělávání
- Komunitní projekty
Jaký je rozdíl mezi safari a cestou s Redline expedition?
S Redline expedicí se staneme součástí každodenního života zvířat a jejich ochránců. Uvidíte desítky každodenních aktivit, které za péčí o ně stojí. Poznáte skutečnou cenu, kterou tyto lidé platí, abychom my všichni mohli některé druhy v budoucnu spatřit. Stanete se součástí příběhů zvířat a lidí, jejich společného soužití a zažijete pravý místní život. Nacítíte jednotlivé osobnosti a charaktery konkrétních zvířat. Kromě unikátních zážitků se hodně naučíte. To se vám při pohledu z dálky z džípu nestane. Rozdíl je nepopsatelný. Kdo jej prožije, pochopí.
Mimo odlišné zkušenosti, kterou si odvezete, je rozdíl v subjektu a cílech, které podporujete.
Zajistíte mi i letenky?
Navštívili jste osobně všechny organizace?
Ano, Kamila nebo lokální koordinátorky navštívily osobně všechny organizace. Cílem je prověření fungování, seznámení se zakladateli nebo manažery organizací, ověření používání prostředků a způsobu práce se zvířaty. Ne všechny organizace jednají eticky. Zvířata, charita i solidarita jsou v některých zemích považovány za atraktivní zdroj příjmu. Při výběru organizací pro spolupráci jsme velmi obezřetní. Kromě kontroly je naším cílem domluvit organizaci pobytu a nastavit bezpečností pravidla pro dopravu do místa, vybranou lokalitu i práci se zvířaty.
Každá organizace je jiná. Jedna je malá, rodinná a neformální. Budete se cítit jako součást velké rodiny. Jiné jsou větší, strukturovanější a formalizované. Každá má jiné potřeby a očekávání stejně jako vy. Ptejte se nás a my vám rádi pomůžeme vybrat tu správnou organizaci pro vás.
Etické dobrovolnictví
Proto jsme každou organizaci osobně navštívili, zkontrolovali a vyhodnotili její práci a potřebnost podpory. Co prověřujeme?
- Organizace aktivně vytváří dlouhodobá řešení.
- Část vašich dobrovolnických prostředků se vrací do místní komunity. Práce s komunitou je zásadním prvkem při ochraně zvířat vzhledem k tomu, že zvířata vymírají a trpí díky lokálním válkám, bezohledným obchodním praktikám či pytlákům, kteří pocházejí z okolních lokalit.
- Práce dobrovolníků nebere práci místním obyvatelům. Většina organizací se nachází v zemích s vysokou nezaměstnaností a nízkými výdělky. Hlídáme, aby dobrovolníci vykonávali práci, kterou by si organizace nemohla dovolit zaplatit.
- Organizace nabízí dobrovolníkům vzdělávání a pochopení souvislostí. Ti se vrací domů a stávající se silou, která pomáhá proměňovat západní společnost. Každý navrátilec přispívá k navyšování osobní zodpovědnosti každého jednotlivce.
- Není organizace jako organizace. Prověřujeme, že se nejedná o organizaci, která předstírá péči a ochranu. Ve skutečnosti je mnoho organizací součástí problému, dochází u ní ke zneužívání zvířat za účelem dosažení zisku a spoléhají na neznalost podporovatelů, turistů a dobrovolníků.
- Nejedná se o soukromý subjekt, který chce finance dobrovolníků využít jen jako další zdroj příjmu za účelem dosažení zisku.
- V případě, že dochází k fyzickému kontaktu se zvířaty, prověřujeme bezpečnostní standardy a postupy. Hlídáme, aby organizace nevyužívala „mazlení“ se zvířaty jako lákadlo na jehož konci jsou zneužívaná zvířata.